
This 47pF capacitor is rated for 25V with a tolerance of 50%. It is a bussed circuit type and has a current rating of 300mA. The capacitor is available in a 0805 package with a surface mount termination. The operating temperature range is -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Kyocera W2F43A4708AT1F datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 47pF |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Circuit Type | Bussed |
| Current Rating | 300mA |
| Height | 1.27mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Capacitors | 4 |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | W2F4 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 50% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Width | 1.2mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Kyocera W2F43A4708AT1F to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
