
This is a 4-element isolated ceramic capacitor array with a capacitance of 15pF and a voltage rating of 10V. It has a tolerance of 10% and is constructed with a C0G dielectric material. The capacitors are mounted in a surface mount package with a 0.76mm terminal pitch and are available in a tape and reel packaging format. The operating temperature range is from -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 15pF |
| Package/Case | 0612 |
| Circuit Type | Isolated |
| Construction | Flat |
| Dielectric | C0G |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Height | 1.35mm |
| Length | 3.2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Capacitors | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | IPC |
| Terminal Pitch | 0.76mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 10V |
| DC Rated Voltage | 10V |
| Width | 1.6mm |
| RoHS | Compliant |