Kyocera W3F11A1018AT1A technical specifications.
| Capacitance | 100pF |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Package/Case | 1206 |
| Construction | Flat |
| Current | 300mA |
| Current Rating | 300mA |
| DC Resistance (DCR) | 600mR |
| Depth | 1.6mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.05inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Cut Tape |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | W3F |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 50% |
| Voltage | 100V |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 1.6mm |