
High Accuracy, High Performance and Reliable Measurements. 0.02% basic DC accuracy. Large display with 50,000 counts. Dual display for double indication for AC and DC, V and Hz, etc. True-RMS Measurements AC and AC+DC. Wide AC Frequency bandwidth from 10Hz to 100kHz. True-RMS or MEAN value detection mode can be selected. Fast Peak Hold response time of 250µs. Low-pass filter for motor drive measurements. Low Power Ω for resistance measurements on sensible electronic circuits by a low and safe test current. User calibration function
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Kyoritsu KEW1062 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Interface | RS-232 |
| Weight | 560g |
| Detection mode | MEAN/True RMS (switch) |
| Ω | 500.00Ω/5.0000/50.000/500.00kΩ/5.0000/50.000MΩ ±0.05%rdg±2dgt (Basic accuracy) |
| LowPower-Ω | 5.000/50.00/500.0kΩ/5.000MΩ ±0.2%rdg±3dgt (Basic accuracy) |
| Continuity buzzer | 500.0Ω |
| Diode test | 2.4000V |
| RoHS | Compliant |
| Compliant With | IEC 61010-1 CAT IV 600V |
| Compliant With | CAT III 1000V |
Download the complete datasheet for Kyoritsu KEW1062 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
