
Ferrite bead for cable termination, featuring a 280 Ohm impedance at 100MHz. This solid ferrite core, with a 0625 package size, offers a 15.88mm outside diameter and 7.87mm inside diameter, with a 28.58mm length. Designed for free-hanging mounting, it is constructed from ferrite material and is lead-free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Laird 28B0625-100 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 0625 |
| Color | White |
| Diameter | 15.88mm |
| Impedance | 280R |
| Inside Diameter | 7.87mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 28.58mm |
| Material | Ferrite |
| Mount | Free Hanging |
| Outside Diameter | 15.88mm |
| Package Quantity | 54 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Series | 28 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Cable |
| Test Frequency | 100MHz |
| Weight | 0.76576oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Laird 28B0625-100 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
