Laird CC2824E253R-10 technical specifications.
| Current | 800mA |
| DC Resistance (DCR) | 260mR |
| Depth | 5.5mm |
| Frequency | 100kHz |
| Height | 3.8mm |
| Impedance | 2kR |
| Inductance | 25uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.354inch |
| Max Current Rating | 800mA |
| Max DC Current | 800mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Lines | 2 |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CC |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Voltage Rating (AC) | 42V |
| DC Rated Voltage | 80V |
| Weight | 0.00992oz |
| Width | 0.217inch |