The CM2722R450R-00 is a 5A common mode choke from Laird with a DC resistance of 20mR and a frequency range of 100MHz. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The choke is packaged in a surface mount package and is available in quantities of 10. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Current | 5A |
| DC Resistance (DCR) | 20mR |
| Frequency | 100MHz |
| Height | 0.118inch |
| Impedance | 45R |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 0.275inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Lines | 4 |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Cut Tape |
| RoHS Compliant | No |
| Series | CM |
| Width | 0.265inch |
| RoHS | Not Compliant |