Laird TYS60454R5M-10 technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| DC Resistance (DCR) | 26mR |
| Height | 4.5mm |
| Inductance | 4.5uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Length | 6mm |
| Max DC Current | 3.3A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1500 |
| Packaging | Cut Tape |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RMS Current (Irms) | 3.3A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 4.97A |
| Self Resonant Frequency | 24MHz |
| Series | TYS6045 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Weight | 0.01411oz |
| Width | 6mm |