The GAL6002B-15LP is a 38-macrocell field-programmable gate array (FPGA) with a maximum operating frequency of 75MHz. It operates within a temperature range of 0°C to 75°C and is supplied with a voltage between 4.75V and 5.25V. The device draws a maximum supply current of 135mA. The GAL6002B-15LP is available in a PDIP24 package and is packaged in quantities of 15 in rail or tube packaging. Note that this device is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Lattice Semiconductor GAL6002B-15LP technical specifications.
| Package/Case | PDIP |
| Max Frequency | 75MHz |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Number of Macrocells | 38 |
| Package Quantity | 15 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 135mA |