The LS-102M2DL3-3530 is a 1000uF aluminum electrolytic capacitor with a DC rated voltage of 200VDC and a tolerance of 20%. It has a ripple current of 2960 and a leakage current of 1341.64uA at 5 minutes. The capacitor is designed for through hole mounting with a snap-in termination style and is constructed with an aluminum cylindrical can. It operates within a temperature range of -40 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Lelon LS-102M2DL3-3530 technical specifications.
| Capacitance | 1000uF |
| Voltage | 200VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 200VDC |
| Ripple Current | 2960mA |
| Leakage Current | 1341.64@5MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 35 X 30mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |