The LS-151M2V---2035 is a 150uF aluminum electrolytic capacitor with a DC rated voltage of 350VDC and a tolerance of 20%. It has a ripple current of 1050 and a leakage current of 687.39uA at 5 minutes. The capacitor is constructed with an aluminum cylindrical can and has a terminal pitch of 10mm. It is rated for a minimum operating temperature of -40°C and a maximum operating temperature of 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 150uF |
| Voltage | 350VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 350VDC |
| Ripple Current | 1050mA |
| Leakage Current | 687.39@5MinuA |
| Lifetime | 3000h |
| Size | 20 X 35mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |