This aluminum electrolytic capacitor has a capacitance of 150uF and a DC rated voltage of 450VDC with a tolerance of 20%. It can handle a ripple current of 1350mA and has a leakage current of 779.42mA at 5 minutes. The capacitor is designed for through hole mounting with a snap-in termination style and is constructed with an aluminum cylindrical can. It operates within a temperature range of -40 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 150uF |
| Voltage | 450VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 450VDC |
| Ripple Current | 1350mA |
| Leakage Current | 779.42@5MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 25 X 40mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |