This aluminum electrolytic capacitor has a capacitance of 270uF and a DC rated voltage of 450VDC with a tolerance of 20%. It features a lifetime of 2000 hours and a maximum operating temperature of 85 degrees Celsius. The capacitor is designed for through-hole mounting and has a snap-in termination style. It measures 35 by 30 millimeters in size and has a terminal pitch of 10 millimeters.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 270uF |
| Voltage | 450VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 450VDC |
| Ripple Current | 1710mA |
| Leakage Current | 1045.71@5MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 35 X 30mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |