This aluminum electrolytic capacitor has a capacitance of 5600uF and is rated for 50VDC with a tolerance of 20%. It can handle a ripple current of 3370 and has a leakage current of 1500uA at 5 minutes. The capacitor is designed for a lifetime of 3000 hours and is constructed with an aluminum cylindrical can. It is available in a 25x35mm size and is mounted through a hole with a snap-in termination style. The operating temperature range is -40 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 5600uF |
| Voltage | 50VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 50VDC |
| Ripple Current | 3370mA |
| Leakage Current | 1500@5MinuA |
| Lifetime | 3000h |
| Size | 25 X 35mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |