This 220uF electrolytic capacitor has a rated voltage of 450VDC with a 20% tolerance. It features a snap-in termination style and a cylindrical can construction. The capacitor is designed for through hole mounting and has a terminal pitch of 10mm. It operates within a temperature range of -40 to 85 degrees Celsius. The capacitor has a lifetime of 3000 hours and a leakage current of 943.93 microamps at 5 minutes.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 220uF |
| Voltage | 450VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 450VDC |
| Ripple Current | 1470mA |
| Leakage Current | 943.93@5MinuA |
| Lifetime | 3000h |
| Size | 25 X 40mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |