The Lelon LSG101M2H-A2540 is a 100uF electrolytic capacitor with a DC rated voltage of 500VDC and a tolerance of 20%. It has a ripple current rating of 1000 and a leakage current of 670.82 microamps at 5 minutes. The capacitor is constructed with an aluminum cylindrical can and features a snap-in termination style. It is designed for through hole mounting and has a terminal pitch of 10. The operating temperature range is from -40 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 100uF |
| Voltage | 500VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 500VDC |
| Ripple Current | 1000mA |
| Leakage Current | 670.82@5MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 25 X 40mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |