This aluminum cylindrical can electrolytic capacitor has a capacitance of 1500uF and a DC rated voltage of 100VDC. It features a 20% tolerance and a ripple current of 1980. The capacitor has a leakage current of 1161.9uA at 5 minutes and a lifetime of 2000 hours. It is available in a through hole package with a snap-in termination style and a terminal pitch of 10mm. The operating temperature range is -40 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 1500uF |
| Voltage | 100VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 100VDC |
| Ripple Current | 1980mA |
| Leakage Current | 1161.9@5MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 25 X 40mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |