This aluminum electrolytic capacitor features a capacitance of 1800uF with a tolerance of 20% and a DC rated voltage of 100VDC. It has a ripple current rating of 2030 and a leakage current of 1272.79uA at 5 minutes. The capacitor is constructed with an aluminum cylindrical can and has a snap-in termination style. It is designed for through-hole mounting and has a terminal pitch of 10. The operating temperature range is from -40 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 1800uF |
| Voltage | 100VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 100VDC |
| Ripple Current | 2030mA |
| Leakage Current | 1272.79@5MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 25 X 40mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |