This Lelon electrolytic capacitor features a capacitance of 220uF, a DC rated voltage of 350VDC, and a tolerance of 20%. It has a ripple current of 1040 and a leakage current of 832.47uA at 5 minutes. The capacitor is constructed with an aluminum cylindrical can and has a terminal pitch of 10. It is rated for a minimum operating temperature of -40 degrees Celsius and a maximum operating temperature of 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 220uF |
| Voltage | 350VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 350VDC |
| Ripple Current | 1040mA |
| Leakage Current | 832.47@5MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 25 X 40mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |