This aluminum electrolytic capacitor has a capacitance of 390uF and a DC rated voltage of 250VDC with a tolerance of 20%. It features a lifetime of 2000 hours and a maximum operating temperature of 105 degrees Celsius. The capacitor is designed for through-hole mounting with a snap-in termination style and a cylindrical can construction. It measures 25 by 40 in size and has a terminal pitch of 10.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 390uF |
| Voltage | 250VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 250VDC |
| Ripple Current | 1380mA |
| Leakage Current | 936.75@5MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 25 X 40mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |