The Lelon LSG682M1H-A2540 is a 6800uF aluminum electrolytic capacitor with a DC rated voltage of 50VDC and a tolerance of 20%. It has a high ripple current rating of 2920 and a low leakage current of 1500uA at 5 minutes. This capacitor is designed for through hole mounting and features a snap-in termination style. It operates within a temperature range of -40 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 6800uF |
| Voltage | 50VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 50VDC |
| Ripple Current | 2920mA |
| Leakage Current | 1500@5MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 25 X 40mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |