The ORZ561M0JSF-0812B is a polymer aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 560uF and a voltage rating of 6.3VDC. It has a tolerance of 20% and an equivalent series resistance (ESR) of 0.007. The capacitor can handle a ripple current of 6200 and has a leakage current of 706uA at 2 minutes. It is constructed with an aluminum cylindrical can and has a radial termination style with a terminal pitch of 5mm. The capacitor is rated for operation from -55 to 105 degrees Celsius and has a lifetime of 2000 hours.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Lelon ORZ561M0JSF-0812B technical specifications.
| Capacitance | 560uF |
| Voltage | 6.3VDC |
| Tolerance | 20% |
| ESR | 0.007Ohm |
| Ripple Current | 6200mA |
| Leakage Current | 706@2MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 8 X 12mm |
| Type | Polymer |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 5mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |