This 10VDC electrolytic capacitor has a capacitance of 1000uF with a tolerance of 20%. It features a low ESR type and a maximum impedance of 0.038 at 20°C and 0.12 at -10°C at 100kHz. The capacitor is designed for through hole mounting with a radial termination style and a terminal pitch of 5. It has a cylindrical can construction and a maximum operating temperature range of -40 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 1000uF |
| Voltage | 10VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 10VDC |
| Ripple Current | 1073mA |
| Leakage Current | 100@2MinuA |
| Lifetime | 3000h |
| Size | 10 X 16mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 5mm |
| Maximum Impedance | 0.038@20°C@100kHz|0.12@-10°C@100kHzOhm |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |