This aluminum electrolytic capacitor has a capacitance of 470uF and a working voltage of 25VDC with a tolerance of 20%. It is designed for through hole mounting with a radial termination style and a cylindrical can construction. The capacitor has a maximum operating temperature range of -40 to 105°C and a lifetime of 3000 hours. The maximum impedance is 0.038 ohms at 20°C and 100kHz, and 0.12 ohms at -10°C and 100kHz. The ripple current rating is 1073mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 470uF |
| Voltage | 25VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 25VDC |
| Ripple Current | 1073mA |
| Leakage Current | 117.5@2MinuA |
| Lifetime | 3000h |
| Size | 10 X 16mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 5mm |
| Maximum Impedance | 0.038@20°C@100kHz|0.12@-10°C@100kHzOhm |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |