The RXK221M1ESD-1012T is a 220uF aluminum electrolytic capacitor with a rated voltage of 25VDC and a tolerance of 20%. It features a low ESR type and a maximum impedance of 0.12 ohms at 20°C and 100kHz. The capacitor is designed for through hole mounting with a radial termination style and a terminal pitch of 5mm. It has a minimum operating temperature of -55°C and a maximum operating temperature of 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Lelon RXK221M1ESD-1012T technical specifications.
| Capacitance | 220uF |
| Voltage | 25VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 25VDC |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 473mA |
| Leakage Current | 55@2MinuA |
| Lifetime | 4000h |
| Size | 10 X 12.5mm |
| Terminal Pitch | 5mm |
| Maximum Impedance | 0.12@20°C@100kHz|0.3@-10°C@100kHzOhm |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |