The RXK271M1CSC-1012T is a 270uF aluminum electrolytic capacitor rated for 16VDC with a 20% tolerance. It features a low ESR type and a maximum impedance of 0.12 ohms at 20°C and 100kHz. The capacitor has a lifetime of 4000 hours and a maximum operating temperature range of -55°C to 105°C. It is designed for through-hole mounting with a radial termination style and a terminal pitch of 5mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Lelon RXK271M1CSC-1012T technical specifications.
| Capacitance | 270uF |
| Voltage | 16VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 16VDC |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 438mA |
| Leakage Current | 43.2@2MinuA |
| Lifetime | 4000h |
| Size | 10 X 12.5mm |
| Terminal Pitch | 5mm |
| Maximum Impedance | 0.12@20°C@100kHz|0.3@-10°C@100kHzOhm |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |