The RXK821M0JSF-0815B is an aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 820uF and a working voltage of 6.3VDC. It has a tolerance of 20% and a ripple current of 472. The capacitor has a leakage current of 51.66uA at 2 minutes and a lifetime of 3000 hours. It is available in a through-hole radial package with a terminal pitch of 5mm. The capacitor operates within a temperature range of -55°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Lelon RXK821M0JSF-0815B technical specifications.
| Capacitance | 820uF |
| Voltage | 6.3VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 6.3VDC |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 472mA |
| Leakage Current | 51.66@2MinuA |
| Lifetime | 3000h |
| Size | 8 X 15mm |
| Terminal Pitch | 5mm |
| Maximum Impedance | 0.16@20°C@100kHz|0.4@-10°C@100kHzOhm |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |