This aluminum cylindrical can electrolytic capacitor has a capacitance of 1000uF, a DC rated voltage of 25VDC, and a tolerance of 20%. It can withstand a ripple current of 1910 and has a leakage current of 250uA at 2 minutes. The capacitor is constructed with an aluminum cylindrical can and has a terminal pitch of 5. It has a maximum impedance of 0.031 ohms at 20°C and 100kHz, and 0.062 ohms at -10°C and 100kHz. The operating temperature range is from -55°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 1000uF |
| Voltage | 25VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| DC Rated Voltage | 25VDC |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 1910mA |
| Leakage Current | 250@2MinuA |
| Lifetime | 7000h |
| Size | 10 X 30mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 5mm |
| Maximum Impedance | 0.031@20°C@100kHz|0.062@-10°C@100kHzOhm |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |