This electrolytic capacitor has a capacitance of 1500uF and a voltage rating of 16VDC. It has a tolerance of 20% and a negative capacitance tolerance of -20. The capacitor can handle a ripple current of 1910 and a leakage current of 240uA at 2 minutes. It has a lifetime of 7000 hours and is constructed with an aluminum cylindrical can. The terminal pitch is 5mm and the maximum impedance is 0.031 ohms at 20°C and 100kHz, increasing to 0.062 ohms at -10°C and 100kHz. It can operate between -55°C and 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 1500uF |
| Voltage | 16VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| DC Rated Voltage | 16VDC |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 1910mA |
| Leakage Current | 240@2MinuA |
| Lifetime | 7000h |
| Size | 10 X 30mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 5mm |
| Maximum Impedance | 0.031@20°C@100kHz|0.062@-10°C@100kHzOhm |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |