This 2200uF electrolytic capacitor has a DC rated voltage of 10VDC and a tolerance of 20%. It can handle a ripple current of 1910 and has a leakage current of 220uA at 2 minutes. The capacitor is constructed with an aluminum cylindrical can and has a radial termination style. It is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature range of -55°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 2200uF |
| Voltage | 10VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| DC Rated Voltage | 10VDC |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 1910mA |
| Leakage Current | 220@2MinuA |
| Lifetime | 6000h |
| Size | 10 X 30mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 5mm |
| Maximum Impedance | 0.031@20°C@100kHz|0.062@-10°C@100kHzOhm |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |