The RZW820M1JSF-0815B is an 82uF aluminum electrolytic capacitor with a rated voltage of 63VDC and a tolerance of 20%. It features a low ESR type and a maximum impedance of 0.22 ohms at 20°C and 100kHz. The capacitor is designed for through-hole mounting with a radial termination style and a terminal pitch of 5mm. It has a minimum operating temperature of -55°C and a maximum operating temperature of 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Lelon RZW820M1JSF-0815B technical specifications.
| Capacitance | 82uF |
| Voltage | 63VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| DC Rated Voltage | 63VDC |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 665mA |
| Leakage Current | 51.66@2MinuA |
| Lifetime | 7000h |
| Size | 8 X 15mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 5mm |
| Maximum Impedance | 0.22@20°C@100kHz|0.44@-10°C@100kHzOhm |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |