
This 100uF aluminum electrolytic capacitor features a 63V voltage rating and 20% tolerance. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is constructed with a cylindrical design and has a dissipation factor of 0.08%. It is packaged in tape and reel quantities of 500 and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 100uF |
| Package/Case | Aluminum |
| Construction | Cylindrical |
| Dissipation Factor | 0.08% |
| Height | 10.4mm |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 10mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 450mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | VZH |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 63V |
| DC Rated Voltage | 63V |
| RoHS | Compliant |