Cap Aluminum Lytic 220uF 35V 20% (10 X 10mm) SMD 670mA 5000h 105°C T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 220uF |
| Package/Case | Aluminum |
| Construction | Cylindrical |
| Dissipation Factor | 0.13% |
| Height | 13mm |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 13.5mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 670mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | VZH |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 35V |
| DC Rated Voltage | 35V |
| RoHS | Compliant |
