Current Sensor AC Current 24V 3-Pin
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Sensing Current Type | AC |
| Accuracy | ±1% |
| Max Operating Supply Voltage | 25.2V |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Typical Response Time | 400000(Max)us |
| Operating Frequency | 6(Max)kHz |
| Module/IC Classification | Module |
| Maximum Output Voltage | 14V |
| Min Operating Supply Voltage | 22.8V |
| Typical Operating Supply Voltage | 24V |
| Pin Count | 3 |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |