
The LEM AT10B420L is a general purpose current transducer with an accuracy of 1.5%. It operates within a temperature range of -20°C to 60°C and is powered by a DC supply voltage of 20V to 30V. The device is mounted via a cable and has a response time of 100ms. It is compliant with RoHS regulations and has an overall depth of 36.5mm. The LEM AT10B420L is rated for IP40 and has a cable diameter of 16mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the LEM AT10B420L datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Accuracy | 1.5% |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Supply Voltage (DC) | 30V |
| Min Supply Voltage (DC) | 20V |
| Mount | Cable |
| Operating Supply Voltage | 30V |
| Overall Depth | 36.5mm |
| Ratings | IP40 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Response Time | 100ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Wire/Cable Diameter | 16mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for LEM AT10B420L to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
