LEM AT150B10 technical specifications.
| Accuracy | 1.5% |
| Package/Case | Module |
| Current Sensing | 150A |
| Linearity | 0.5% |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Chassis Mount, Cable |
| Number of Channels | 1 |
| Overall Depth | 36.5mm |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Response Time | 300ms |
| Series | AT |
| Wire/Cable Diameter | 16mm |