Current Sensor Current Sensor AC/DC Current 24V 4-Pin
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Open Loop |
| Sensing Current Type | AC|DC |
| Accuracy | ±1% |
| Max Operating Supply Voltage | 50V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Typical Response Time | 150000(Max)us |
| Operating Frequency | 6(Max)kHz |
| Module/IC Classification | Module |
| Maximum Output Voltage | 5V |
| Min Operating Supply Voltage | 20V |
| Typical Operating Supply Voltage | 24V |
| Pin Count | 4 |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |