
The DHR300C10 is a 300A current transducer from LEM with an accuracy of 1%. It has a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of -40°C. The device is rated for a maximum supply voltage of 50V and a minimum supply voltage of 20V. It is designed for panel mount and has an overall depth of 25mm. The DHR300C10 is compliant with IP20 ratings and has a response time of 150ms.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the LEM DHR300C10 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Accuracy | 1% |
| Package/Case | 300 |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage (DC) | 50V |
| Min Supply Voltage (DC) | 20V |
| Mount | Panel, Screw |
| Operating Supply Voltage | 50V |
| Overall Depth | 25mm |
| Ratings | IP20 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Response Time | 150ms |
| Wire/Cable Diameter | 32mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for LEM DHR300C10 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
