
The LEM DHR500C420 is a current sensor with an accuracy of 1% and a maximum operating current of 500A. It is available in a module package with a mounting option of panel and screw. The sensor has a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is compliant with RoHS regulations and has a response time of 150ms. The DHR500C420 is part of the DHR series and has a flammability rating of UL94 V-0.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the LEM DHR500C420 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Accuracy | 1% |
| Package/Case | Module |
| Current Sensing | 500A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Frequency | 6kHz |
| Linearity | 1% |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 30mA |
| Max Supply Voltage (DC) | 50V |
| Min Supply Voltage (DC) | 20V |
| Mount | Panel, Screw |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 50V |
| Overall Depth | 25mm |
| Package Quantity | 6 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP20 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Response Time | 150ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | DHR |
| Wire/Cable Diameter | 32mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for LEM DHR500C420 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
