The LEM HAC 500-S is a Hall effect current sensor with an operating frequency of 50 Hz. It can sense both AC and DC currents with an accuracy of ±1%. The sensor operates within a temperature range of -10°C to 80°C and has a maximum output voltage of 4 V. It is a 4-pin module with a typical operating supply voltage of ±15 V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Open Loop |
| Sensing Current Type | AC|DC |
| Accuracy | ±1% |
| Max Operating Supply Voltage | ±15.75V |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Operating Frequency | 50kHz |
| Module/IC Classification | Module |
| Maximum Output Voltage | 4V |
| Min Operating Supply Voltage | 14.25V |
| Typical Operating Supply Voltage | ±15V |
| Pin Count | 4 |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |