The LEM HAS 200-P is a Hall effect current sensor with an operating temperature range of -10°C to 80°C. It features an accuracy of ±1% and a typical response time of 3 ms. The sensor is designed for use with AC and DC currents and has a maximum operating supply voltage of ±15.75V. The typical output voltage is ±4.04V, and the module has a 4-pin configuration.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Open Loop |
| Sensing Current Type | AC|DC |
| Accuracy | ±1% |
| Max Operating Supply Voltage | ±15.75V |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Typical Response Time | 3(Max)us |
| Operating Frequency | 50(Max)kHz |
| Module/IC Classification | Module |
| Maximum Output Voltage | ±4.04V |
| Min Operating Supply Voltage | ±14.25V |
| Typical Operating Supply Voltage | ±15V |
| Pin Count | 4 |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |