Open Loop Current Sensor AC/DC Current 5V 10-Pin SOIC
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Open Loop |
| Sensing Current Type | AC|DC |
| Accuracy | ±1.5% |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Typical Response Time | 10us |
| Operating Frequency | 300kHz |
| Module/IC Classification | Module |
| Maximum Output Voltage | 2V |
| Min Operating Supply Voltage | 4.5V |
| Sensitivity | 133.33mV/A |
| Typical Operating Supply Voltage | 5V |
| Pin Count | 10 |
| Package/Case | SOIC |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |