Current Sensor Current Sensor AC/DC Current ±12V/15V 4-Pin
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Open Loop |
| Sensing Current Type | AC|DC |
| Accuracy | ±1% |
| Max Operating Supply Voltage | ±12.6|15.75V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Typical Response Time | 3(Max)us |
| Operating Frequency | 50(Max)kHz |
| Module/IC Classification | Module |
| Maximum Output Voltage | ±4V |
| Min Operating Supply Voltage | ±11.4|14.25V |
| Typical Operating Supply Voltage | ±12|15V |
| Pin Count | 4 |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |