
The LA25-NP/SP8 is a current sensor with an accuracy of 0.5% and a maximum operating temperature of 70°C. It has a current sensing range of 2A and a response time of 1us. The sensor is packaged in a module format and is suitable for through hole mounting. It operates within a temperature range of 0°C to 70°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the LEM LA25-NP/SP8 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Accuracy | 0.5% |
| Package/Case | Module |
| Current Sensing | 2A |
| Frequency | 150kHz |
| Linearity | 0.2% |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Current | 34mA |
| Mount | Through Hole |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Response Time | 1us |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for LEM LA25-NP/SP8 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
