
The LAH100-P current sensor module from LEM offers 100A current sensing with an accuracy of 0.25%. It has a response time of 0.5us and operates within a temperature range of -25°C to 85°C. The module is available in a bulk packaging option and is compliant with RoHS regulations. It is not Reach SVHC compliant. The module is designed for through hole or PCB mount and has a width of 33.3mm and a height of 21mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the LEM LAH100-P datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Accuracy | 0.25% |
| Package/Case | Module |
| Current Rating | 100A |
| Current Sensing | 100A |
| Frequency | 200kHz |
| Height | 21mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Linearity | 0.15% |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Supply Current | 60mA |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Overall Depth | 14.93mm |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Response Time | 0.5us |
| RoHS Compliant | Yes |
| Secondary Current | 50mA |
| Series | LAH |
| Width | 33.3mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for LEM LAH100-P to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
