
The LEM LF205-S/SP3 is a current sensor with an accuracy of 0.5%. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The sensor is mounted on a panel via screw and has a response time of 1us. It operates at a supply voltage of 15V and is compliant with RoHS regulations. The sensor has a secondary current rating of 100mA and a wire/cable diameter of 15.5mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the LEM LF205-S/SP3 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Accuracy | 0.5% |
| Package/Case | 200 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Panel, Screw |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Overall Depth | 26.19mm |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Response Time | 1us |
| RoHS Compliant | Yes |
| Secondary Current | 100mA |
| Wire/Cable Diameter | 15.5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for LEM LF205-S/SP3 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
