Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the LEM LV25-P datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Accuracy | 0.9% |
| Current Rating | 10mA |
| Height | 15.1mm |
| Input Current | 10mA |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Output Current | 25mA |
| Max Supply Voltage | 15V |
| Min Supply Voltage | -15V |
| Mount | PCB |
| Operating Supply Current | 10mA |
| Output Type | Voltage |
| Overall Depth | 29.2mm |
| Packaging | Rail/Tube |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Response Time | 40us |
| RoHS Compliant | Yes |
| Secondary Current | 25mA |
| Series | LV |
| Width | 26mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for LEM LV25-P to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
