
This is an extra heavy duty toggle switch with a single pole single throw configuration, rated for 120V AC and 120V DC, and a maximum current rating of 15A. It has a maximum power rating of 372.85W and an electrical life of 50,000 cycles. The switch is designed for panel mount with frame and has a straight body orientation. It operates within a temperature range of -40°C to 95°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Leviton 1201-PLC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Style | Lighted Lever |
| Termination Style | Screw |
| Mounting | Panel Mount with Frame |
| Body Orientation | Straight |
| Product Length (mm) | 103.2 |
| Product Depth (mm) | 33.3 |
| Product Height (mm) | 40.7 |
| Body Length (mm) | 103.2 |
| Body Depth (mm) | 33.3 |
| Body Height (mm) | 26.1 |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Terminals | 2 |
| Type | Extra Heavy Duty |
| Pole Throw Configuration | SPST |
| Switch Configuration | OFF ON |
| Max Current Rating | 15A |
| Max AC Voltage Rating | 120V |
| Max DC Voltage Rating | 120V |
| Max Power Rating | 372.85VA |
| Electrical Life | 50000Cycles |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 95°C |
| Cage Code | 75582 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8536509065 |
| Schedule B | 8536509065 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU |
Download the complete datasheet for Leviton 1201-PLC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.