Linx TRM-433-DP1203 technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Receiving | 14mA |
| Current - Transmitting | 62mA |
| Data Rate | 152.3Kbps |
| Frequency | 433MHz |
| Interface | 3-WIRE, SPI, UART |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |