The TRM-868-DP1203 is a surface mount RF transceiver module operating at 868MHz with a supply voltage of 3.6V. It has a maximum output power of 15dBm and can handle receiving and transmitting currents of 14mA and 62mA, respectively. The module is designed to operate within a temperature range of -40°C to 85°C and is compliant with RoHS regulations. It supports SPI and UART interfaces and is available in a lead-free package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Linx TRM-868-DP1203 technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Receiving | 14mA |
| Current - Transmitting | 62mA |
| Data Rate | 152.3Kbps |
| Frequency | 868MHz |
| Interface | 3-WIRE, SPI, UART |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |